Připravujeme pro tebe úplně nový web. Buď mezi prvními, kdo ho vyzkouší... beta.hrej.cz

Red Dead bude sloužit jako výuková pomůcka

15. únor 2021 11:21 / Tadeáš Pepř / Novinky / Diskuze (0)

Knoxvillská University of Tennessee nabídne svým studentům v oboru historie velmi neobvyklou učební pomůcku. Profesor historie Tore Olsson, mimo jiné náruživý hráč, totiž pro příští semestr připravil předmět “Red Dead America”, který na sérii Red Dead Redemption ukáže kontexty života v rodících se Spojených státech na přelomu 19. a 20. století.

Olsson se na svém Twitteru podělil o řadu témat, které hry dle něj zpracovávají autenticky a poučně. Samozřejmě přiznává, že je virtuální divoký západ stále romantickou báchorkou a v lecčems nedosahuje akademické přesnosti. Zároveň však dodává, že hry velmi zdařile zachycují vliv monopolního kapitalismu a budování železnice, problematiku rasismu, segregace a nakládání s původním obyvatelstvem nebo emancipaci žen. Obecně jde především o vyobrazení společenských problémů a stereotypů, které jsou pro hry od studia Rockstar Games typické. V tomto případě úzce spojené s penězmi, monopolizací a vztahem k odlišným národnostem a rasám.

Inspirací byl pro Olsson článek jeho akademického kolegy Jonathana S. Jonese, který se zabýval tím, jak dokáže Red Dead Redemption 2 hráčům demonstrovat historickou problematiku rasismu. K přihlášení do předmětu prý nebude nutné vlastnit konzoli/počítač ani kopie obou her, Olsson však spoléhá na to, že má řada studentů se sérií Red Dead zkušenosti. Od projektu si slibuje větší zájem studentů i mimo obor historie, a obecně zájem plynoucí z využití neortodoxního a moderního média. 

Snaha využívat hry s historickým námětem k výuce však není úplně ojedinělá. Podobnou registrujeme i na území České republiky. V roce 2018 na Filozofické Fakultě Masarykovy univerzity, s podporou Ústavu pomocných věd historických a archivnictví, proběhl seminář věnovaný vyobrazení počátku 15. století v Kingdom Come: Deliverance. Výuka však měla poměrně kontroverzní dohru a proti výsledku se velmi ostře ohradil například šéfdesignér a scénárista hry, zakladatel studia Warhorse Daniel Vávra. 

Zdroj: Gamespot

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!